Alanya

Alanya Kalesi

 Alanya, Toroslar ile Akdeniz arasına sıkışmış küçük, şirin bir yarımadadır. Antik çağda Pamfilya ve Klikya arasındaki sınırda yer aldığı için bazen Pamfilya bazen de Klikya olarak anılmıştır. Antalya merkeze uzaklığı 165 Km civarındadır. Alanya tarihi boyunca Roma İmparatorluğu, Bizans, Selçukle ve Osmanlı İmparatorluğu için Akdeniz bölgesinin en önemli askeri noktalarından biri olmuştur. Selçuklu sultanı 1. Alaattin KeykubaT döneminde yapılmış olan alanya kalesi ve Kızıl Kule Alanya'nın askeri öneminin birer kanıtı olarak günümüzde de ayakta durmaktadırlar. Alanya'ya gideceklere bir tavsiye, Alanya kalesi'ne çıkıp şehre tepeden bakmadan dönmeyin sakın, elbette fotoğraf makinanızı yanınıza almanızı söylemeye bile gerek yok..

 Akdeniz ikliminin hakim olduğu Alanya'sa yazları sıcak, kışları ise ılık geçer. 2011 Nüfus sayımına göre tüm ilçede (köyler ile birlikte) yaklaşık 250.000 kişi yaşamaktadır, yaklaşık 10.000 kişi kadar da yabancı (Avrupalı, çoğu Alman ve İskandivav ülkeleri vatandaşları) Alanya'da yaşamaktadır.

ALANYA

Alanya İncekum Plajı

 Alanya'da gezilip görülecek çok yer var, bunların içinde en ünlü olanlardan biri Damlataş mağarasıdır, ilçe merkezinde bulunan Damlataş mağarasının havası astım hastalarına iyi geldiği için yöredeki astım hastaları haftanın bir kaç günü mağaraya gelip bir kaç saatlerini mağaranın içinde geçirmektedirler. damlataş Mağarası küçük bir mağara olduğundan dolayı hastalar yanlarında getirdikleri yastık vs gibi şeyleri içeride bulunan bankların üzerine sererek burada oturmaktadırlar. Ayrıca ilçe merkezine 12 Km uzaklıkta bulunan Çatak Mevkiinde kadıini mağarası vardır, kadıini mağarası ve çevresi Alanya bölgesindeki ilk yerleşim yeri olarak kabul edilir ve yaklaşık 20.000 yıl öncesine tarihlenir. Ayrıca Fosforlu Mağara, Çimeniçi Mağarası, Korsanlar Mağarası, Aşıklar Mağarası, hasbahçe mağarası ve Dim Çayı mağarası gibi mağaralar vardır. Özellikle Dim çayı Mağarası ve çevresi görülmeye değer. Dim çayı üzerinde çok güzel tesisler vardır, burda geçirilen bir gün hayatınızın unutulmaz günleri arasında yer alacaktır emin olunuz ki.

 Alanya Turizm Danışma Telefon: +90 242 513 12 40

 .

Posta

comments powered by Disqus