Bafa Gölü

Bafa Gölü

 Bir zamanlar Ege Denizi'nin bir uzantısı olan Bafa Gölü, Büyük Menderes Nehrinin taşıdığı kil, kum, çakıl gibi kütle parçalarını, suyun akış hızının azalması sonucunda elverişli yerlere birikmesiyle meydana getirdiği tortuların deniz ile bağlantıyı kesmesi sonucunda göl hâline gelmiştir. Günümüzde en derin yeri 21 metre olması dolayısıyla sığ bir göl olarak kabul edilir. Bafa Gölü ülkemizin en önemli kuş cennetlerinden bir olarak kabul edilir. Uluslararası mecrada da dünyanın önemli kuş alanlarının en önemlilerinden biri olarak kabul edilir. Göl kıyısında Herakliea (ya da Latmos Herakleia’sı) antik kentinin kalıntılarına, manastırlara ve tarihî mağaralara rastlamak mümkündür.

BAFA GÖLÜ

  Hem tarihi kalıntıları hem de eşi bulunmayan doğal güzellikleri ile gezginlerin en önemli uğrak yerlerinden biri olan Bafa Gölü, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin defalarca tekrar gelmek istedikleri bir yer.

Bafa Gölü

  Son yıllarda gölü besleyen nehir sularının azalması ve kirletilmesi sonucu değişen niteliği ve oksijen miktarının azalması sonucunda gölde yaşayan yüz binlerce balığın ölmesi ile Bafa Gölü ekosisteminde geri dönülemez bir noktaya gelinmiş olmasından korkulmaktadır. Özellikle bölgede bulunan bazı sanayi tesislerinin atıklarının göle dökülmesi bu muhteşem doğa harikası göle büyük zararlar vermiştir. Ancak günümüzde bu durumun engellenmesi çalışmaları hızla yürütülmektedir.

  Bafa Gölüne ulaşabilmek çok kolaydır, Türkiyenin herhangi bir noktasından Aydın iline gelince, Aydın’dan Milas ilçesine giden otobüs veya minibüslere binerseniz sizi Bafa kasabasında indirirler. Kendi otomobilinizle gitmek isterseniz İstanbul Bafa Gölü arası 8 saat, İzmir Bafa gölü arası 1.5 saattir.

Posta

comments powered by Disqus