Dalyan

Dalyan kanalı

 Ülkemizin her tarafı mavi ile yeşilin tarih ile yoğrulmasıyla ortaya çıkmış doğa harikaları ile dolu. Bu doğa harikalarından biri de Köyceğiz Gölünü Akdeniz’e bağlayan Dalyan kanalıdır. Dalyan kanalının Akdeniz’e ulaştığı nokta olan İztuzu plajı ise dünyanın en iyi doğal plajları arasında sayılmaktadır. İztuzu plajı, radar tepesinin eteklerinden başlayan ve küçük bir adacık olan Delik ada önlerine kadar yaklaşık 5.5 kilometre boyunca uzanan dar bir kara parçasıdır. İztuzu Plajının bir tarafından denize girebiliyorsunuz, diğer tarafından ise tatlı suda yüzme keyfi çıkarabilirsiniz. İztuzu Plajı’nın tüm dünyada bilinmesinin en önemli nedenlerinden biri de Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanı olmasıdır. Caretta Carettalar her yıl buraya gelip yumurtalarını bırakırlar. Doğan yavrular denize ulaştıktan sonra dünya denizlerinde hayatını sürdürür ve yumurtlamak üzere tekrar doğduğu yere gelip yumurtalarını bırakır. Bu seremoni milyonlarca yıldır bu şekilde devam etmektedir.

DALYAN

dalyan kaya Mezarları

  Dalyan’a tatil için gitmek isterseniz otellerde kalabileceğiniz gibi kamping alanlarında çadır kurarak da konaklayabileceğiniz bir yerdir. Günlük turlar ile bölgedeki tarihi ve turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz. Tarihi yerler içinde hiç kuşkusuz ki en önemlisi Kaunos Antik Kentidir. Ayrıca kaya mezarlarını da ziyaret etmeniz gereken yerler listesine yazmanız gerekmektedir, her ne kadar iztuzu Plajına giderken tekne ile kaya mezarlarının önünden geçeceksiniz fakat mezarları özellikle yakından görmenizi tavsiye ederiz.

  Dalyan, sessiz sakin ortamı ile tatili dinlence olarak algılayan insanlar için biçilmiş kaftandır. Bölgede çok sayıda otel, motel, pansiyon bulabilirsiniz. Ayrıca mavi yengeç yemeyi de unutmayın sakın. Dalyan'da kamp yapmak isterseniz Dalyan Camping sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Posta

comments powered by Disqus