Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar dağları

 Yeşil ile mavinin bir başka buluşma noktası muhteşem Kaçkar Dağları Milli Parkı’dır. İçinde yaklaşık olarak 100 adet buzul gölü bulunan Kaçkar Dağları, gürül gürül akan Fırtına Deresi ve Hemşin Deresi’nin de anaçlığı ile yeşil ve mavinin bin bir tonunu içinde barındırmaktadır.

 Kaçkar Dağları Milli Parkına Karadeniz sahil yolu kullanılarak Çamlıhemşin üzerinden ulaşılabilir. Rize’den Çamlıhemşin 62 Km, Çamlıhemşin’den Ayder’e ise 17 Km yol vardır. Kaçkarların güney tarafına ise Erzurum Artvin karayolu üzerinden Artvin’in Yusufeli İlçesi, Sarıgöl Köyü, Altıparmak Köyü ve Yaylalar Köyü geçerek ulaşabilirsiniz.

 Kaçkar dağlarında pek çok endemik (Yöreye Özgü) canlı türü yaşamaktadır. Bu endemik türler daha çok Fırtına deresi vadisi ve Hemşin deresi vadisi etrafında bulunmaktadırlar. Şunu da hatırlatmakta fayda var ki, Fırtına vadisine gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken bir yer de 8 adet burç ve bir gözetleme kulesinden oluşan Zilkale'dir.

KAÇKAR DAĞLARI

Zilkale

 Flora ve Fauna çeşitliliği açısından Türkiye'de ender bulanan el değmemiş özelliklere sahip olan ormanlara sahip olan kaçkar dağları Milli Parkı, doğa severlerin vazgeçilmez mekanlarından biridir.

  Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde, anıtsal özelliği bulunan kültürel eserleri ziyaret, doğa tanıma yürüyüşleri, flora ve fauna inceleme, kampçılık, yayla kültürünü tanıma, yamaç paraşütü, rafting, dağcılık-zirve tırmanışları, buzullar ve buzul göllerini ziyaret etmek gibi pek çok aktiviteler de gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde de Kaçkar Dağı Milli Parkı, gerek doğa yürüyüşleri ve gerek zirve tırmanışları gözetildiğinde, önemli bir potansiyele sahiptir.

 Milli Park’taki irili ufaklı 40 kadar kırsal yerleşim birimi ve yaylalar da bölgedeki rekreasyonda çok önemli yer tutmaktadır. Bunların içinde en önemlisi son yıllarda giderek adını daha çok duyuran ve Milli Park’ın neredeyse en yoğun ziyaretçi çekim merkezi durumuna gelen Ayder Yaylası’dır. Ayder Yaylası, Türkiye’nin en eski kaplıcalarına sahiptir.

Kaçkarlar
Kaçkarlar

Posta

comments powered by Disqus