Kapadokya - Tatlarin Yeraltı Şehri

Tatlarin yeraltı şehri

 Ülkemizde herkesin görmesi gereken yerler listesinin en başında hiç kuşkusuz ki kapadokya yer alır. Bu sayfamızda kapadokya bölgesindeki Tatlarin yeraltı şehrini anlatmaya çalışacağız.

Kapadokya bölgesi yeraltı şehirlerinin en önemlilerinden olan Tatlarin yeraltı şehrinin orijinal girişi yıkılmış ve toprak altında kalmış olduğundan ancak 1975 yılında keşfedilebilmiş ve 1991 yılında turistik ziyarete açılmıştır. İçinde bulunan tuvalet günümüzden yaklaşık 3000 yıl önce Anadolu'da tuvalet kullanıldığını göstermektedir. İçinde çok sayıda erzak deposu ve kilise bulunmaktadır. Odalarının çok büyük oluşu nedeniyle askeri ya da dini amaçlı bir merkez olarak kullanıldığı sanılmaktadır. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan Tatlarin yeraltı şehrinin şimdilik iki katı ziyarete açılmış fakat diğer katların da turizme açılması için çalışmalar devam etmektedir. Nevşehir ilinin Acıgöl ilçesi yakınlarında olan Tatlarin yeraltı kentinin çevresinde ve içinde çok sayıda kilise olmasına rağmen bunların büyük bir bölümü doğal nedenlerle yıkılmıştır.

KAPADOKYA

 Tatlarin yeraltı şehrine yaklaşık 15 metre uzunluğundaki bir geçitten girilir, geçit giriş bölümü oldukça geniş olan büyük bir salona açılır. Geçidin salona açılan son bölümünde Kapadokya bölgesinin diğer yeraltı şehirlerinde de görülen, düşmanca saldırılara karşı girişi kapatmak amacıyla büyük sürgü taşı vardır. Bu sürgü taşı sadece içeriden açılabildiği için vahşi hayvanlara ve düşmanlara karşı önemli bir savunma aracı olarak kullanılmıştır.

 Salonun sağ tarafından aşağıya doğru inen zindan adı verilen bölümde üç iskelet bulunmuştur. Salonun sağ tarafında bulunan mutfak bu bölümün Romalılar zamanında mezar yeri, Bizans döneminde ise mutfak olarak kullanıldığını düşündürmektedir. Çünkü iskeletlerin bulunduğu mezar yerleri Romalılar döneminde kullanılan mezar yerleri ile aynıdır. Ancak daha sonra mezar yerlerinin içleri iyice oyulmuş ve içlerine erzak konulmuştur. İlk girişteki bu büyük salon zik zak biçiminde bir koridor ile ikinci büyük bir alana bağlanmaktadır. Koridorda bir tuzak ve dışarıdan girişlere karşı önlem olarak bir sürgü taşı vardır. Güçlü sütunlarla desteklenmiş olan bu ikinci bölümde ahır ve tabana oyulmuş beş adet erzak deposu vardır. Tavan kısmında ise yeraltı şehrinin diğer bölümlerine ulaşımı sağlayan bir havalandırma bacası vardır. Kapadokya hakkında daha ayrıntılı bilgi için Kapadokya sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Posta

comments powered by Disqus