Ölüdeniz

Ölüdeniz

 Ölüdeniz Muğla'nın Fethiye ilçesinde, Teke Yarımadasında küçük bir beldedir, fakat kumsalı dünyanın en iyi kumlsalı seçilmiş, bu yüzden (sedece Türkiye'de değil) tüm dünyada doğa âşıkları tarafında iyi bilinen bir turistik yerdir. Ölüdeniz, deniz kulağı ya da Lagün denilen doğal bir oluşumdur. Lagün, denizin karaya doğru girmiş olan bölümünün kara tarafından doğal nedenlerle kapatılması sonucunda denizin kara içinde kalmış bölümü olarak tarif edilebilir, ancak lagünler göl gibi denizden ayrı bir oluşum değil, tam tersine yer altı veya yer üstü bir kanal ile denizle bağlantısı olan oluşumlardır. Ölüdeniz dünyadaki lagünler içinde en belirgin örneklerden biridir.

ÖLÜDENİZ

Ölüdeniz

 Ölüdeniz, eskilerin ismiyle müsemma dedikleri gibi tam adına yaraşır bir oluşumdur, denizde oluşan fırtınalarda bile Ölüdeniz son derece sakindir, en fazla biraz çırpıntılı olur. Ancak Ölüdeniz, deniz ile bağlantısından dolayı kendini sürekli yeniler, durgun – durağan bir su değildir. Gerek denizde oluşan gel-git dolayısıyla, gerek kendi içinden çıkan kaynak sularının etkisiyle sürekli olarak kendini yenileyen bir yapıya sahiptir.

 Ölüdeniz’e ulaşım son derece kolaydır, büyük şehirlerden Fethiye’ye düzenli otobüs seferleri bulabilirsiniz, ayrıca Dalaman havaalanı ile Ölüdeniz arası otomobil ile yaklaşık bir saattir. Belde içinde çok sayıda otel, motel, pansiyon bulabilirsiniz. Ölüdeniz’de rafting, doğa yürüyüşleri, sualtı dalışı yapabileceğiniz gibi, Babadağ’da 2000 metre yükseklikten yamaç paraşütü ile atlayabilirsiniz (Kuşkusuz ki profesyonel bir paraşütçü eşliğinde)

 Ölüdenize gittiğinizde, kelebekler vadisini , kaya mezarlarını ve gemiler adasını görmeden dönerseniz sonra çok hayıflanırsınız, benden söylemesi. Ayrıca günübirlik tekne turları ile Göcek adalarını da ziyaret edebilirsiniz.

Posta

comments powered by Disqus