Safranbolu

 Batı Karadeniz'de Karabük ilinin şirin bir ilçesi olan Safranbolu, özellikle tarihi evleri ile görenlerin hayran kaldığı, yılın her mevsiminde ziyaret edilebilen şirin bir ilçemizdir.

 Safranbolu, Osmanlı mahalle yapısını koruyarak günümüze kadar taşımış ve barındırdığı tarihi mimari ile geçmişi bir nebze de olsa yaşatıyor. Tarihi evleri ile bezenmiş sokaklarında yükselen minareler, barınma amacıyla yapılmış pek çok yapı ziyaretçileri bu yapıların inşa edildiği tarihlere götürüyor. Kiliselerden dönüştürülen camileri, incekaya su kemeri, hanı, hamamı, ve bunların haricinde pek çok tarihi yapı ile tarih ve kültür severlere kucak açıyor. Mimari önemleri herkes tarafından kabul gören bu eserler zamanın derinliklerinden gelip günümüz insanına geçmiş yaşamların nasıl olduğu hakkında fikirler veriyor.

SAFRANBOLU

 Adını, bölgede çokça yetişen Safran adlı bitkiden alan Safranbolu aynı zamanda günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş zenaatların da yaşatıldığı bir ilçe. İlçede Demirciler Çarşısında geleneksel demirci esnafını, Yemeniciler arastasında ise tamamen el yapımı yemeni ustalarını görebilirsiniz.

Safranbolu
Safranbolu

Posta

comments powered by Disqus